Aktualizace kódů zdravotních výkonů pro rok 2025 přináší důležité změny pro majitele lékařských praxí. Doporučujeme všem majitelům ordinací, aby pečlivě ověřili, jestli mají u zdravotních pojišťoven nasmlouvané nové výkony.
Připomínáme, že signální výkony též hrají důležitou roli – tyto výkony je možné nasmlouvat bez mimořádných pravidel napříč odbornostmi. Jedná se o výkony, které ve většině případě nejsou podmíněné žádnou specifikací, ale často se na tyto výkony zapomíná. Obzvlášť zajímavý signální výkon pro ambulantní specialisty v roce 2025 je výkon č. 09581, který přináší celkem 100 bodů.
Aktuálně nasmlouvané výkony je možné zkontrolovat v Elektronické příloze č. 2 ke smlouvě o poskytování zdravotních služeb neboli EP2. Pokud nevíte jak se k EP2 dostat, přečtěte si návod, jak tyto výkony na webech 6 pojišťoven najít.
Pro zjednodušení tohoto procesu vyzkoušejte aplikaci PURObot, která nově nasmlouvané výkony hlídá, kontroluje správnost jejich vykazování a zároveň doporučuje, jak optimalizovat ekonomiku lékařské praxe.
Bodové hodnoty odpovídají číselníku VZP č. 1434 s platností od 1. 1. 2025.
Pokud si chcete spočítat rozdíl ve výši úhrad v roce 2025 oproti 2024, vyzkoušejte naši bezplatnou online kalkulačku a zjistěte, o kolik méně dostanete peněz v roce 2025 za stejný počet bodů za zdravotní péči ve srovnání s rokem 2024..
- Odbornost 001 – všeobecné praktické lékařství
- Odbornost 002, 705 – praktické lékařství pro děti a dorost a pediatrie, oftalmologie
- Odbornost 005 – nemocniční lékárenství
- Odbornost 014 – klinická stomatologie
- Odbornost 101 – vnitřní lékařství - interna
- Odbornost 102 – angiologie
- Odbornost 106 – geriatrie
- Odbornost 107 – kardiologie
- Odbornost 203 – infekční lékařství
- Odbornost 205 – pneumologie a ftizeologie
- Odbornost 209 – neurologie
- Odbornost 222 – transfuzní lékařství
- Odbornost 308 – návykové nemoci
- Odbornost 407 – nukleární medicína
- Odbornost 531 – chirurgie - skupina 3
- Odbornost 606 – ortopedie
- Odbornost 615 – orální a maxilofaciální chirurgie - skupina 1
- Odbornost 616 – ortopedie - skupina 1
- Odbornost 631 – plastická chirurgie - skupina 3
- Odbornost 635 – orální a maxilofaciální chirurgie - skupina 3
- Odbornost 636 – ortopedie - skupina 3
- Odbornost 709 – urgentní medicína
- Odbornost 720 – paliativní medicína
- Odbornost 008 – hygiena a epidemiologie
- Odbornost 801 – klinická biochemie
- Odbornost 802 – lékařská mikrobiologie
- Odbornost 809 – radiologie a zobrazovací metody
- Odbornost 818 – laboratoř hematologická
- Odbornost 902 – fyzioterapie
- Odbornost 910 – psychoterapie
- Odbornost 919 – adiktologie
- Odbornost 925 – domácí péče
- Odbornost 999 – univerzální mezioborové výkony
Odbornost 001 – všeobecné praktické lékařství
Výkon 01135 – MANAGEMENT ČASNÉHO ZÁCHYTU ANEURYSMATU ABDOMINÁLNÍ AORTY - S NÁSLEDNÝM SLEDOVÁNÍM POJIŠTĚNCE.
Management screeningu aneurysmatu abdominální aorty lékařem v rámci programu časného záchytu aneurysmatu abdominální aorty u mužů ve věkové skupině 65 až 67 let.
Body celkem: 272
Výkon 01136 – MANAGEMENT ČASNÉHO ZÁCHYTU ANEURYSMATU ABDOMINÁLNÍ AORTY - ODMÍTNUTÍ ZAŘAZENÍ DO PROGRAMU PACIENTEM.
Management screeningu aneurysmatu abdominální aorty lékařem v rámci programu časného záchytu aneurysmatu abdominální aorty u mužů ve věkové skupině 65 až 67 let.
Body celkem: 181
Výkon 01137 – MANAGEMENT ČASNÉHO ZÁCHYTU ANEURYSMATU ABDOMINÁLNÍ AORTY - VÝSLEDEK POZITIVNÍ, PACIENT ODESLÁN DO KARDIOVASKULÁRNÍHO CENTRA.
Výkon signalizující pozitivní nález na screeningovém ultrazvukovém vyšetření.
Výkon 01138 – MANAGEMENT ČASNÉHO ZÁCHYTU ANEURYSMATU ABDOMINÁLNÍ AORTY - VÝSLEDEK NEGATIVNÍ, BEZ NÁSLEDNÉHO SLEDOVÁNÍ.
Výkon signalizující negativní nález na screeningovém ultrazvukovém vyšetření.
Výkon 01139 – MANAGEMENT ČASNÉHO ZÁCHYTU ANEURYSMATU ABDOMINÁLNÍ AORTY - VÝSLEDEK POZITIVNÍ - PACIENT ODMÍTL POKRAČOVAT V PROGRAMU.
Výkon signalizující odmítnutí pacienta pokračovat v programu časného záchytu aneurysmatu abdominální aorty.
Odbornost 002, 705 – praktické lékařství pro děti a dorost a pediatrie, oftalmologie
Výkon 02040 – (VZP) SIGNÁLNÍ VÝKON - ČASNÝ ZÁCHYT OČNÍCH VAD U DĚTÍ PŘEDŠKOLNÍHO VĚKU - VÝSLEDEK POZITIVNÍ.
Výkon je určen pro odb. 002 a 705.
Výkon 02041 – (VZP) SIGNÁLNÍ VÝKON - ČASNÝ ZÁCHYT OČNÍCH VAD U DĚTÍ PŘEDŠKOLNÍHO VĚKU - VÝSLEDEK NEGATIVNÍ.
Výkon je určen pro odb. 002 a 705.
Odbornost 005 – nemocniční lékárenství
Výkon 06559 – ASEPTICKÁ PŘÍPRAVA PARENTERÁLNÍ ANTIMIKROBIÁLNÍ LÉČBY V LÉKÁRNĚ - PŘÍPRAVA INFUZORU.
Výkon zahrnuje náklady na aseptickou přípravu antimikrobiální (antiinfekční) léčby v lékárně, konkrétně infuzoru pro kontinuální infuzi s obsahem 1 nebo více hromadně vyráběných léčivých přípravků.
Body celkem: 432
Odbornost 014 – klinická stomatologie
Výkon 00827 – PREMEDIKACE (PROFYLAXE) PŘED STOMATOLOGICKÝM OŠETŘENÍM.
Aktualizace anamnézy, vysvětlení potřeby premedikace nebo profylaxe, podání nebo vydání potřebné dávky léku, instruktáž podání profylaktické dávky, poučení.
Výkon 00828 – SIGNÁLNÍ Výkon ZHOTOVENÍ VÝPLNĚ - 1 PLOŠKA.
Signální Výkon sloužící pro identifikaci rozsahu výplně.
Výkon 00829 – SIGNÁLNÍ Výkon ZHOTOVENÍ VÝPLNĚ - 2 PLOŠKY.
Signální Výkon sloužící pro identifikaci rozsahu výplně.
Výkon 00830 – SIGNÁLNÍ Výkon ZHOTOVENÍ VÝPLNĚ - 3 PLOŠKY A VÍCE (VČ. REKONSTRUKCE RŮŽKU).
Signální Výkon sloužící pro identifikaci rozsahu výplně.
Odbornost 101 – vnitřní lékařství - interna
Výkon 11305 – (VZP) OD POSKYTOVÁNÍ STACIONÁRNÍ PÉČE ODB. 101 NAD 6 HODIN.
K VZP výkonům OD 11305 a 11306 lze vykázat pouze klinická vyšetření provedená při přijetí do INS a 09543 ev. 09557.
Body celkem: 2213
Výkon 11306 – (VZP) OD POSKYTOVÁNÍ STACIONÁRNÍ PÉČE ODB. 101 DO 6 HODIN.
K VZP výkonům OD 11305 a 11306 lze vykázat pouze klinická vyšetření provedená při přijetí do INS a 09543 ev. 09557.
Body celkem: 1107
Odbornost 102 – angiologie
Výkon 12028 – MĚŘENÍ TBI (INDEXU PRSTEC-PAŽE) NA KONČETINÁCH.
TBI měření je indikováno u nemocných, kde nelze detekovat ischemickou chorobu končetin a určit její tíží nebo určit efektivitu její léčby jinými neinvazivními metodami (ABI - měření indexu kotník-paže stanovené Dopplerem, oscilometricky) pro hodnoty ABI > 1,3, nebo pro výskyt operačních ran nebo rozsáhlých kožních defektů. Měření TBI je dále určeno pro detekci a monitoraci léčby u kritické ischemie prstů nebo u vasomotorických fenomenů prstců končetin neaterosklerotické etiologie. Vyšetření bude prováděno pletysmograficky/oscilometricky na jednoúčelovém přístroji nebo rozšiřujícím modulu multifunkčních zařízení pro vaskulární vyšetření. Výkon nelze kombinovat s výkonem č. 12024.
Body celkem: 301
Odbornost 106 – geriatrie
Výkon 16117 – ZHODNOCENÍ A ÚPRAVA MEDIKACE GERIATREM U SENIORŮ S POLYFARMAKOTERAPIÍ A MULTIMORBIDITOU.
Výkon je určen pro komplexní posouzení složitých lékových režimů u multimorbidních geriatrických pacientů s polyfarmakoterapií (≥5 systémově užívaných léčiv) významně ohrožených nebo s přítomnými nežádoucími událostmi spojenými s farmakoterapií. Výkon navazuje na klinické vyšetření geriatrem (komplexní, cílené či kontrolní), pokud byly zjištěny výše uvedené charakteristiky. Cílem je optimální nastavení medikace s ohledem na individuální klinický profil pacienta (morbidita, geriatrické syndromy, funkční stav a očekávané dožití) a cíle léčby v souladu s přáním a hodnotovou orientací pacienta. Výsledkem je dosažení maximálního přínosu farmakologické léčby a předcházení, popřípadě léčba zdravotních problémů spojených s farmakoterapií. Geriatr identifikuje individuální klinické rizikové faktory a riziková léčiva (např. zbytná, duplicitní, neúčinná či ve stáří potenciálně nevhodná, s úzkým terapeutickým oknem) nebo vedoucí k nežádoucímu účinku léku (NÚL). Současně identifikuje také léky s potenciálním přínosem pro pacienta, které dosud nebyly předepsány a iniciuje jejich preskripci. V rámci stanovení individuálního plánu navrhuje a provádí úpravu medikace v souladu s doporučenými postupy a monitoruje průběh intervence.
Body celkem: 544
Výkon 16118 – HODNOCENÍ SARKOPENIE GERIATREM.
Výkon je určen pro zhodnocení sarkopenie resp. rizika jejího rozvoje u geriatrického pacienta. Cílem je vyhodnotit riziko nebo přítomnost sarkopenie a jejích etiologických faktorů v kontextu ostatních geriatrických syndromů se zaměřením na intervenci příčin. Realizuje geriatr, který po zhodnocení sarkopenie a jejích etiologických faktorů vytvoří individuální plán intervence rizika sarkopenie včetně komplexní léčby vyvolávajících příčin. Výkon je možné vykázat jedině s komplexním, cíleným či kontrolním vyšetřením geriatrem.
Body celkem: 544
Odbornost 107 – kardiologie
Výkon 17118 – ČASNÁ PREDIKCE RIZIKA DEKOMPENZACE PACIENTŮ S POKROČILÝM SRDEČNÍM SELHÁNÍM (HFREF) NA ZÁKLADĚ ANALÝZY DAT ICD SYSTÉMŮ, SYSTÉMŮ PRO RESYNCHRONIZAČNÍ LÉČBU A VZDÁLENÉ MONITORACE PACIENTŮ.
Jedná se o kontrolu reportu pro pacienty s pokročilým chronickým srdečním selháním (CHSS) ze systému lékařem, ve kterého ambulantní péči je daný nemocný. Samotný výkon se skládá ze dvou částí. První je inicializace systému přímo při implantaci ICD systému nebo těsně po ní. Druhou je kontrola reportu/alertu, který je generován z řady sledovaných parametrů pomocí umělé inteligence ( AI) pro pacienty s pokročilým srdečním selháním .Takto generované upozornění je automaticky odesláno do systému a upozorní lékaře na nutnost kontaktu pacienta a okamžité vytvoření návrhu léčebného postupu v ambulantním systému péče (např. nutnost podání diuretické léčby, antikoagulační terapie aj.) tak, aby nebylo nutné pacienta hospitalizovat pro akutní dekompenzaci CHSS. Výkon je indikován u pacientů s vysokou mírou rizika zhoršení (dekompenzace) srdečního selhání. Tento výkon není primárně zamýšlen jako náhrada dispenzární prohlídky. Přináší další nové specifické ukazatele nad rámec standardní dálkové monitorace. Primárním ukazatelem tohoto výkonu je riziko dekompenzace CHSS. Výkon je možné vykázat pouze při aktivním upozornění systémem na patologickou změnu zdravotního stavu pacienta a jeho pozvání do ambulance srdečního selhání, které vyústí ve změnu léčebného postupu.
Body celkem: 362
Odbornost 203 – infekční lékařství
Výkon 23120 – PARENTERÁLNÍ ANTIMIKROBIÁLNÍ LÉČBA V AMBULANCI S ELASTOMERNÍM INFUZOREM.
Výkon je určen pro pacienty, kterým byla předepsána antimikrobiální terapie v ambulantním režimu. Výkon zahrnuje vyzvednutí předplněného elastomerického infuzoru s terapií v lékárně, následné podání terapie a případné související zavedení, výměnu nebo odejmutí žilního vstupu. Aplikace antimikrobní terapie je vždy spojena s pozorováním pacienta za účelem identifikace nežádoucích účinků antibiotik, a to zejména anafylaktické reakce. Výkon nelze vykazovat s výkony č. 06115, 06113, 06127.
Body celkem: 555
Odbornost 205 – pneumologie a ftizeologie
Výkon 25508 – ODMÍTNUTÍ POKRAČOVAT V ÚČASTI V PROGRAMU ČASNÉ DETEKCE KARCINOMU PLIC PACIENTEM.
Signální výkon sloužící k identifikaci pacienta, který už po zařazení do programu časné detekce karcinomu plic, po provedení vstupních vyšetření a 1. LDCT plic, odmítne podstoupit další LDCT plic v rámci programu.
Odbornost 209 – neurologie
Výkon 29050 – INDIKAČNÍ SEMINÁŘ K ROZHODNUTÍ O INDIKACI ČI ZMĚNĚ BIOLOGICKÉ LÉČBY A DALŠÍM LÉČEBNÉM POSTUPU.
Rozhodovací kolektivní proces při zahájení nebo změně biologické léčby u pacientů s roztroušenou sklerózou/neuromuskulárním onemocněním.
Výkon nelze vykazovat s klinickým vyšetřením. Jedná se o pacienty na léčbě
monoklonálními protilátkami.
Body celkem: 816
Výkon 29201 – TEST MNOHOČETNÉ LATENCE USNUTÍ - MSLT.
Výkon je indikován při podezření na narkolepsii 1. a 2. typu a na idiopatickou hypersomnii, nadměrnou spavost, která nemá vysvětlení v nekvalitním nebo nedostatečném nočním spánku nebo poruše cirkadiánního rytmu. MSLT předchází noční polysomnografie. Výkon nelze vykazovat s výkonem č. 29140.
Body celkem: 4560
Výkon 29280 – ZHODNOCENÍ INDIKACE PACIENTA S PARKINSONOVOU NEMOCÍ PRO LÉČBU PUMPOVÝMI SYSTÉMY.
Léčba pomocí pumpových systémů pro podávání dopaminergní léčby (zkráceně dopaminergní pumpy) je vyhrazena pro pokročilá stádia Parkinsonovy nemoci. Výkon je indikován u pacientů s diagnózou Nemoci nervové soustavy - G20 Parkinsonova nemoc.
Body celkem: 544
Výkon 29281 – TITRACE POMOCÍ PUMPOVÉHO SYSTÉMU U PACIENTA S PARKINSONOVOU NEMOCÍ.
Jedná se o úvodní titraci léčebné látky podávané pumpovým systémem u pacienta s Parkinsonovou nemocí. Výkon probíhá ambulantně pobytem pacienta ve "stacionáři”, tj. pobytem pacienta v místnosti k tomu určené. Výkon je vázán na specializovaná centra pro diagnostiku a léčbu extrapyramidových onemocnění. Výkon je indikován u pacientů s diagnózou Nemoci nervové soustavy – G20 Parkinsonova nemoc. Výkon nelze vykázat s klinickým vyšetřením.
Body celkem: 724
Výkon 29282 – OPTIMALIZACE NASTAVENÍ DOPAMINERGNÍ PUMPY.
Jedná se o kontrolu, popřípadě úpravu pumpového systému pro podávání dopaminergní léčby (zkráceně dopaminergní pumpy) u pacienta s Parkinsonovou nemocí. Vyšetření provádí lékař – neurolog ve specializovaném centru. V rámci návštěvy je provedeno komplexní zhodnocení stavu pumpového systému. Výstupem je diagnostický a terapeutický plán. Výkon je indikován u pacientů s diagnózou Nemoci nervové soustavy – G20 Parkinsonova nemoc.
Body celkem: 181
Výkon 29370 – ZHODNOCENÍ INDIKACE PACIENTA K HLUBOKÉ MOZKOVÉ STIMULACI.
Výkon zahrnuje specializované zhodnocení a přípravu pacienta s příslušným neurologickým onemocněním na indikačním semináři, který je podmínkou ke schválení pacienta k léčbě pomocí hluboké mozkové stimulace (DBS – deep brain stimulation). Výkon vykazuje lékař – neurolog ve specializovaném centru. Vyšetření je vázáno na specializovaná pracoviště, která zajišťují komplexní péči o pacienty s hlubokou mozkovou stimulací. V rámci návštěvy je provedeno komplexní zhodnocení indikace pacienta k hluboké mozkové stimulaci. Výstupem je zapsání rozhodnutí z indikačního semináře o schválení, nebo neschválení k léčbě. Výkon je indikován u pacientů s diagnózou Nemoci nervové soustavy – G20 Parkinsonova nemoc, G24 Dystonie, G25 Jiné extrapyramidové a pohybové poruchy, G40 Epilepsie, F95.2 Kombinovaná tiková porucha vokální a mnohočetná motorická (Touretteův syndrom).
Body celkem: 1087
Výkon 29371 – NASTAVENÍ STIMULAČNÍHO KONTAKTU ELEKTRODY PO ZAVEDENÍ HLUBOKÉ MOZKOVÉ STIMULACE ČI VÝMĚNĚ NEUROSTIMULÁTORU.
Výkon zahrnuje zahájení a testování efektu hluboké mozkové stimulace (deep brain stimulation – DBS) jednoho stimulačního kontaktu elektrody implantované do jedné hemisféry mozku. Výkon probíhá ambulantně a je vázán pouze na specializovaná centra. U výkonu je přítomen lékař – neurolog ve specializovaném centru. Výkon je indikován u pacientů s diagnózou Nemoci nervové soustavy – G20 Parkinsonova nemoc, G24 Dystonie, G25 Jiné extrapyramidové a pohybové poruchy, G40 Epilepsie, F95.2 Kombinovaná tiková porucha vokální a mnohočetná motorická (Touretteův syndrom).
Body celkem: 2175
Výkon 29372 – ZÁKLADNÍ ÚPRAVA STIMULAČNÍCH PARAMETRŮ U PACIENTA S HLUBOKOU MOZKOVOU STIMULACÍ.
Výkon zahrnuje kontrolu stimulačních parametrů i funkce neurostimulátoru pro hlubokou mozkovou stimulaci (deep brain stimulation – DBS), zhodnocení vlivu stimulace na klinický stav pacienta, jednoduchou úpravu stimulačních parametrů (například navýšení stimulačního proudu či napětí) za účelem optimalizace klinického stavu pacienta. Výkon vykazuje lékař – neurolog ve specializovaném centru. Výstupem je diagnostický a terapeutický plán. Výkon je indikován u pacientů s diagnózou Nemoci nervové soustavy – G20 Parkinsonova nemoc, G24 Dystonie, G25 Jiné extrapyramidové a pohybové poruchy, G40 Epilepsie, F95.2 Kombinovaná tiková porucha vokální a mnohočetná motorická (Touretteův syndrom). Výkon nelze vykazovat s výkony č. 29371 a 29373.
Body celkem: 272
Výkon 29373 – POKROČILÉ NASTAVENÍ A KONTROLA STIMULAČNÍCH PARAMETRŮ HLUBOKÉ MOZKOVÉ STIMULACE.
Výkon zahrnuje kontrolu stimulačních parametrů i funkce neurostimulátoru pro hlubokou mozkovou stimulaci (deep brain stimulation – DBS), zhodnocení vlivu DBS na klinický stav pacienta, pokročilou úpravu stimulačních parametrů (například optimalizaci směrové stimulace, změny frekvence nebo délky pulsu, bi/monopolární nastavení anodovou stimulaci, interleaved stimulaci). Výkon vykazuje lékař – neurolog ve specializovaném centru. Výkon je indikován u pacientů s diagnózou Nemoci nervové soustavy – G20 Parkinsonova nemoc, G24 Dystonie, G25 Jiné extrapyramidové a pohybové poruchy, G40 Epilepsie, F95.2 Kombinovaná tiková porucha vokální a mnohočetná motorická (Touretteův syndrom). Výkon nelze vykazovat společně s výkony č. 29371 a 29372. Výkon je prováděn u pacientů, u kterých výkony č. 29371 nebo č. 29372 nevedly k optimálnímu klinickému zlepšení symptomů pacienta, pro které byla hluboká mozková stimulace indikována, nebo u kterých došlo ke zhoršení stávajících nebo rozvoji nových symptomů základního onemocnění, nebo pacientů, u kterých došlo k rozvoji chronických nežádoucích účinků hluboké mozkové stimulace. Zejména u pacientů s Parkinsonovou nemocí to znamená, že jsou nadále přítomny například fluktuace hybnosti, dyskineze, obtěžující třes nebo poruchy chůze. U pacientů s tremorem, dystonií nebo Touretteovým syndromem nejsou tremor, dystonické příznaky nebo tiky dlouhodobě dostatečně kompenzovány nebo dochází k znovuobjevení se nebo ke zhoršení těchto symptomů.
Body celkem: 1087
Výkon 29374 – DISTANČNÍ KONZULTACE PACIENTA S HLUBOKOU MOZKOVOU STIMULACÍ.
Po zavedení či výměně generátoru elektrických pulzů (neurostimulátoru) hluboké mozkové stimulace (deep brain stimulation – DBS) je nutná pravidelná kontrola a zhodnocení účinků zvolené terapie na klinický stav pacienta. Výkon zahrnuje jednoduchou úpravu stimulačních parametrů DBS (například navýšení stimulačního proudu či napětí) za účelem optimalizace terapeutického efektu. Videokonzultace může proběhnout pro potřeby pravidelného sledování pacienta nebo při změně jeho zdravotního stavu. Výkon nelze vykazovat při prvním kontaktu. Výkon vykazuje lékař – neurolog ve specializovaném centru. Výkon je indikován u pacientů s diagnózou Nemoci nervové soustavy G20 Parkinsonova nemoc, G24 Dystonie, G25 Jiné extrapyramidové a pohybové poruchy, G40 Epilepsie, F 95.2 Kombinovaná tiková porucha vokální a mnohočetná motorická (Touretteův syndrom). Výkon nelze kombinovat s výkony č. 29372 a 29373.
Body celkem: 544
Výkon 29375 – ANATOMICKÉ OVĚŘENÍ POLOHY JEDNÉ ELEKTRODY HLUBOKÉ MOZKOVÉ STIMULACE V MOZKU.
Výkon zahrnuje vizualizaci výsledné polohy elektrody v příslušném jádře mozku za použití speciálního software. Vztah jednotlivých kontaktů k hranicím jádra a jeho okolí je jedním z klíčových parametrů pro výběr optimálního kontaktu k účinné hluboké mozkové stimulaci (deep brain stimulation – DBS). Výstupem je grafická dokumentace, která je vodítkem pro optimální nastavení stimulace u daného pacienta. Výkon vykazuje lékař – neurolog ve specializovaném centru. Výkon je indikován u pacientů s diagnózou Nemoci nervové soustavy G20 Parkinsonova nemoc, G24 Dystonie, G25 Jiné extrapyramidové a pohybové poruchy, G40 Epilepsie, F95.2 Kombinovaná tiková porucha vokální a mnohočetná motorická (Touretteův syndrom).
Body celkem: 1087
Odbornost 222 – transfuzní lékařství
Výkon 22128 – VYŠETŘENÍ PROTILÁTEK PROTI GRANULOCYTOVÝM ANTIGENŮM (ANTI-HNA) A HLA ANTIGENŮM TESTEM NA BÁZI MIKROKULIČEK.
Detekce protilátek reagujících s granulocyty anti-HNA a anti HLA I. a II. třídy v séru pacienta na zjištění alo- či autoimunní neutropenie, odhalení možné příčiny potransfúzní pyretické reakce, akutního poškození plic (TRALI), refrakternosti na podání granulocytů. Výkon nelze vykázat s výkony č. 22123, 22127, 91583. S výkonem č. 22122 lze vykázat pouze v případě negativity testu při vyšetřování autoimunních neutropenií.
Body celkem: 3263
Odbornost 308 – návykové nemoci
Výkon 38213 – VYŠETŘENÍ LÉKAŘEM S ODBORNOSTÍ NÁVYKOVÉ NEMOCI.
Výkon je indikován pro diagnostické skupiny F10-F19 a F63. Jde o přičítací výkon pro odbornost 308 k psychiatrickým klinickým vyšetřením odbornosti 305 (komplexní, cílené a kontrolní vyšetření č. 35021, 35022, 35023), které sdílí i odbornost 308.
Body celkem: 181
Výkon 38226 – ODBĚR MOČI K TOXIKOLOGICKÉMU VYŠETŘENÍ.
Odběr moči k provedení testování. Testování se provádí v laboratoři. Výkon je indikován pro diagnostické skupiny F10-F19 při abstinenčně vedené léčbě nebo naopak k ověření užití drogy u indikace substituční léčby.
Body celkem: 63
Odbornost 407 – nukleární medicína
Výkon 47050 – (VZP) INTRAVENÓZNÍ APLIKACE TERAPEUTICKÉHO RADIOFARMAKA.
K výkonu lze vykázat pouze ZULP: LUTECIUM-(177LU) VIPIVOTID TETRAXETAN (Pluvicto)
Body celkem: 1576
Odbornost 531 – chirurgie - skupina 3
Výkon 51238 – LIPOSUKCE EPIFASCIÁLNÍHO PROSTORU PŘI LYMFATICKÉ INSUFICIENCI.
Odsátí tuku z epifasciálního prostoru, který se zmnožil při lymfatické insuficienci. Indikací je II. stadium lymfatické nedostatečnosti, výjimečně i stadium III.
Body celkem: 5001
Výkon 51241 – REDUKCE EPIFASCIÁLNÍHO PROSTORU A ZEVNÍHO GENITÁLU PŘI LYMFATICKÉ INSUFICIENCI.
Jedná se o odstranění nadbytečné tkáně, která v postiženém místě narostla v důsledku lymfatické nedostatečnosti. Postiženou oblastí mohou být končetiny, genitál a oblast břicha. Indikací je II. až III. stadium lymfatické insuficience.
Body celkem: 9114
Výkon 51246 – LYMFOVENÓZNÍ ANASTOMÓZA.
Provedení lymfovenózní anastomózy je indikováno jednak preventivně (například při exenteraci axily u karcinomu prsu) nebo při známkách lymfatické insuficience, a to zejména ve stadiu I. a II. Cílem je napojení lymfatických cév do žilního systému, aby lymfa z postižené končetiny mohla odtékat.
Body celkem: 9083
Odbornost 606 – ortopedie
Výkon 10459 – (VZP) OSTEOTOMIE PRVNÍHO PAPRSKU NOHY (SOUHRNNÝ Výkon PRO ÚHRADU PÉČE V REŽIMU JPL).
Body celkem: 36422
Výkon 10460 – (VZP) REKONSTRUKCE 2. AŽ 5. PAPRSKU NOHY (SOUHRNNÝ Výkon PRO ÚHRADU PÉČE V REŽIMU JPL).
Body celkem: 29373
Odbornost 615 – orální a maxilofaciální chirurgie - skupina 1
Výkon 65110 – ODSTRANĚNÍ CIZORODÉHO MATERIÁLU MAXILOFACIÁLNÍM CHIRURGEM - PROSTÉ.
Jedná se odstranění cizorodého materiálu (například implantát, osteosyntetický materiál, augmentační materiál, projektil, přetlačená kořenová výplň, drátěná dlaha, piercing) případně jiného cizího tělesa nebo konkrementu v oblasti hlavy a krku. Výkon se provádí ambulantně.
Body celkem: 1135
Výkon 65214 – REPOZICE ZLOMENINY OBLIČEJOVÝCH KOSTÍ.
Jedná se o repozici fragmentů obličejových kostí se zaklíněním bez fixace, případně ortopedická repozice.
Body celkem: 2737
Odbornost 616 – ortopedie - skupina 1
Výkon 66960 – MINIINVAZIVNÍ OSTEOTOMIE PRVNÍHO PAPRSKU NOHY.
Miniinvazivní osteotomie první nártní kosti anebo proximálního článku palce nohy za účelem ovlivnění tvaru přednoží a uvolnění prvního metatarsofalangového skloubení u deformity hallux valgus nebo hallux rigidus za použití osteosyntetického materiálu. Výkon je možné provádět buď za hospitalizace, nebo v režimu jednodenní chirurgie. Výkon je určen pouze pro léčbu deformit prstů u diabetiků a umožňuje ošetření jejich deformit, které by nebyly možné být ošetřeny klasikou otevřenou metodou. Výkon nelze vykazovat s výkonem č. 89201.
Body celkem: 5784
Výkon 66961 – MINIINVAZIVNÍ REKONSTRUKCE DEFORMIT PRSTŮ NOHY.
Jedná se o kombinovaný miniinvazivní chirurgický zákrok na 2. až 5. paprsku nohy (oblast nártu a prstu) za účelem změny jeho tvaru a zátěže. V rámci výkonu se provádějí miniinvazivní osteotomie, miniinvazivní kapsulotomie, tenotomie a miniinvazivní resekční artroplastiky. Výkon je určen pouze pro léčbu deformit prstů u diabetiků a umožňuje ošetření jejich deformit, které by nebylo možné ošetřit klasickou otevřenou metodou. Výkon nelze vykazovat s výkonem č. 89201.
Body celkem: 5408
Výkon 66962 – IMPLANTACE NÁHRADY MTP, PIP, DIP NEBO IP KLOUBU NOHY.
Chirurgický výkon sloužící k implantaci kloubní náhrady, interpoziční náhrady
nebo povrchové náhrady kloubů nohy v případě postižení kloubu III. a IV. stupněm osteoartrózy.
Body celkem: 5218
Odbornost 631 – plastická chirurgie - skupina 3
Výkon 61396 – VYTVOŘENÍ UŠNÍHO BOLTCE PŘI VROZENÉ VÝVOJOVÉ VADĚ NEBO PO TRAUMATICKÉ ZTRÁTĚ POMOCÍ SYNTETICKÉHO IMPLANTÁTU.
Rekonstrukce boltce implantací syntetického implantátu. Indikace pro využití 3D syntetického materiálu je nevyvinutí boltce u mikrotie nebo totální ztráty ušního boltce.
Body celkem: 11211
Odbornost 635 – orální a maxilofaciální chirurgie - skupina 3
Výkon 65210 – OŠETŘENÍ ZLOMENINY OBLIČEJOVÝCH KOSTÍ DESTIČKOVOU ŠROUBOVANOU DLAHOU - 1 OBLIČEJOVÁ ETÁŽ.
Jedná se o otevřenou repozici a osteosyntézu zlomeniny obličejových kostí destičkovou šroubovanou dlahou, tahovým šroubem nebo rekonstrukční síťkou v rozsahu 1 obličejové etáže.
Body celkem: 5806
Výkon 65212 – OŠETŘENÍ ZLOMENINY OBLIČEJOVÝCH KOSTÍ DESTIČKOVOU ŠROUBOVANOU DLAHOU - 3 OBLIČEJOVÉ ETÁŽE.
Jedná se o otevřenou repozici a osteosyntézu zlomeniny obličejových kostí destičkovou šroubovanou dlahou nebo rekonstrukční síťkou v rozsahu 3 obličejových etáží. Zlomeniny Le Fort II, III a NOE se zde považují za dvouetážové.
Body celkem: 15439
Výkon 65218 – ODSTRANĚNÍ CIZORODÉHO MATERIÁLU MAXILOFACIÁLNÍM CHIRURGEM - SLOŽITÉ.
Odstranění cizorodého materiálu (například implantát, osteosyntetický materiál, augmentační materiál, projektil, přetlačená kořenová výplň, osteosyntetický drát/dlaha, piercing), případně jiného cizího tělesa nebo konkrementu v oblasti hlavy a krku, vyžadující provedení na operačním sále za hospitalizace.
Body celkem: 6134
Odbornost 636 – ortopedie - skupina 3
Výkon 66638 – DVOUETÁŽOVÁ OSTEOTOMIE KOLENNÍHO KLOUBU (DOUBLE LEVEL OSTEOTOMY).
Při těžkých osových deformitách dolní končetiny v oblasti kolena je třeba za určitých podmínek korigovat pomocí osteotomie obě dvě kosti současně (femur i tibii), za účelem dosažení vyhovujícího postavení dolní končetiny a adekvátní změny mechanické osy. Deformita je v rámci předoperačního plánování objektivizována pomocí dvou hlavních úhlů - na straně femuru LDFA (lateral distal femoral angle) a na straně tibie MDTA (medial proximal tibia angle). Norma pro oba úhly je 85 – 90°. V případě, že má pacient patologické LDFA i MPTA, je vhodné deformitu řešit dvouetážovou osteotomií v jedné době. V rámci předoperačního plánování je třeba brát v úvahu, jakého výsledného úhlu LDFA a MPTA docílíme. Podle nejnovějších doporučení platí nepřekročitelné hranice korekce (MPTA nad 92°, LDFA pod 87°). Pro správnou indikaci a provedení osteotomie tibie i femuru v jedné době je nezbytné podrobné předoperační plánování, včetně případného vyměření míry korekce obou kostí s využitím specializovaného softwaru. Výkon nelze vykazovat s výkonem č. 66637 a nenahrazuje samostatnou osteotomii na straně tibie či femuru.
Body celkem: 8062
Výkon 66652 – TOTÁLNÍ ENDOPROTÉZA KOLENNÍHO KLOUBU S ORTOPEDICKÝM ROBOTICKÝM ASISTENTEM.
Pro správnou funkčnost totální endoprotézy kolenního kloubu je nutné komponenty implantovat ve správném postavení a s dobrým vyvážením měkkých tkání. Při pokročilých deformitách, kdy je obtížné použít konvenční technologii, pomáhá cílení pro přesnou implantaci a vyvážení komponent počítačem navigovaná robotická asistence. Výkon je indikován u pacientů s osovou deformitou přesahující 10 stupňů, anebo při omezení plného natažení končetiny o více než 15 stupňů, dále u pacientů, kde přítomnost jiných implantátů (dlaha, hřeb nebo dřík kyčelní náhrady) či poúrazová kostěná extraartikulární deformita znemožňuje použití standardního nitrodřeňového cílení, a také u pacientů s destruktivní artrózou na podkladě revmatoidní artritidy. Výkon je také určen pro léčbu deformit prstů u diabetiků a umožňuje ošetření jejich deformit, které by nebylo možné ošetřit klasikou otevřenou metodou.
Body celkem: 10893
Výkon 66654 – TOTÁLNÍ NÁHRADA KOLENNÍHO KLOUBU IMPLANTOVANÁ POMOCÍ INDIVIDUÁLNĚ ZHOTOVENÝCH ŠABLON.
Pacienti se symptomatickou pokročilou artrózou kolenního kloubu, kteří mají bolesti nejprve pozátěžové, posléze i klidové, jsou indikováni k implantaci totální náhrady kolenního kloubu. Pro správnou funkčnost totální endoprotézy kolenního kloubu je nutné komponenty implantovat ve správném postavení a s dobrým vyvážením měkkých tkání kloubu. Použití individuálně zhotovených šablon je indikováno tam, kde není možné zavést nitrodřeňový cílič určený k přesnému opracování kloubních ploch do stehenní kosti z důvodu přítomnosti cizího materiálu (dřík endoprotézy kyčle nebo dlahy, hřeby a šrouby po osteosyntéze stehenní kosti, které není možné extrahovat), nebo je stehenní kost osově deformovaná (například po špatně zhojené zlomenině v minulosti).
Body celkem: 6943
Výkon 66656 – TOTÁLNÍ NÁHRADA KOLENNÍHO KLOUBU IMPLANTOVANÁ POMOCÍ NAVIGACE.
Pacienti se symptomatickou pokročilou artrózou kolenního kloubu, kteří mají bolesti nejprve pozátěžové, posléze i klidové, jsou indikováni k implantaci totální náhrady kolenního kloubu. Pro správnou funkčnost totální endoprotézy kolenního kloubu je nutné komponenty implantovat ve správném postavení a s dobrým vyvážením měkkých tkání kloubu. Při pokročilých deformitách, u posttraumatických stavů, nebo při přítomnosti cizího materiálu (osteosyntéza, dřík dříve provedené kyčelní náhrady atd.), kdy není možné použít konvenční technologii mechanického cílení pomáhá pro přesnou implantaci navigační systém řízený počítačem. Výkon je indikován v těchto případech: - nelze použít běžné intramedulární cílení ( například TU TP kyčle, IM hřeb), - v případě vazivové dysbalance, kdy je třeba velmi přesně nutno vyvážit měkké tkáně (insuficience postranních vazů + 5 mm v zátěži), - věková indikace: pacienti do 65 let včetně (přesná implantace je jednou ze základních podmínek funkčnosti a životnosti endoprotézy), - při deformitách nad 10 st. odchylky (varus, valgus), při deficitu extenze nad 10 st., či při hyperextenzi kolene.
Body celkem: 10554
Odbornost 709 – urgentní medicína
Výkon 06717 – PŘEDNEMOCNIČNÍ NEODKLADNÁ PÉČE - NEODKLADNÁ PŘEPRAVA MEZI POSKYTOVATELI ZDRAVOTNÍCH SLUŽEB - RYCHLÁ ZDRAVOTNICKÁ POMOC (RZP).
Zdravotní výkon pro neodkladnou přepravu mezi poskytovateli zdravotních služeb poskytovatelem zdravotnické záchranné služby. Výkon se vykazuje pouze v případě, že neodkladná přeprava mezi poskytovateli zdravotních služeb je realizována na základě tísňové výzvy poskytovatele zdravotních služeb na číslo tísňového volání 155, které je vyhodnoceno zdravotnickým operačním střediskem ZZS jako výzva k poskytnutí přednemocniční neodkladné péče výjezdovou skupinou se záchranářem RZP. Přeprava mezi poskytovateli zdravotních služeb je realizována neodkladně s dojezdovou dobou do 20 minut od přijetí tísňové výzvy a posádka vyjíždí do 2 minut od převzetí výzvy. Vykazuje se s výkonem přepravy č. 70. Není-li splněna dojezdová doba do 20 minut, pak je zdravotní péče vykazována výkony v odbornosti 799. Nelze vykazovat s výkony č. 79111 a 06713.
Body celkem: 270
Výkon 79112 – PŘEDNEMOCNIČNÍ NEODKLADNÁ PÉČE - NEODKLADNÁ PŘEPRAVA MEZI POSKYTOVATELI ZDRAVOTNÍCH SLUŽEB - RYCHLÁ LÉKAŘSKÁ POMOC (RLP).
Zdravotní výkon pro neodkladnou přepravu mezi poskytovateli zdravotních služeb poskytovatelem zdravotnické záchranné služby. Výkon se vykazuje pouze v případě, že neodkladná přeprava mezi poskytovateli zdravotních služeb je realizována na základě tísňové výzvy poskytovatele zdravotních služeb na číslo tísňového volání 155, které je vyhodnoceno zdravotnickým operačním střediskem ZZS jako výzva k poskytnutí přednemocniční neodkladné péče výjezdovou skupinou ZZS s lékařem. Přeprava mezi poskytovateli zdravotních služeb je realizována neodkladně s dojezdovou dobou do 20 minut od přijetí tísňové výzvy a posádka vyjíždí do 2 minut od převzetí výzvy. Vykazuje se s výkonem přepravy č. 70. Není-li splněna dojezdová doba do 20 minut, pak je zdravotní péče vykazována výkony v odbornosti 799. Nelze vykazovat s výkony č. 79111 a 06713.
Body celkem: 438
Výkon 79203 – SIGNÁLNÍ VÝKON PRO IDENTIFIKACI VÝJEZDOVÉ SKUPINY VEDENÉ ZDRAVOTNICKÝM ZÁCHRANÁŘEM PRO URGENTNÍ MEDICÍNU V ODBORNOSTI 709 A 799.
Signální výkon pro identifikaci výjezdů realizovaných výjezdovými skupinami vedené zdravotnickým záchranářem pro urgentní medicínu v odbornosti 709 a 799. Výkon má pouze informativní charakter bez bodového ohodnocení. Výkon je vykazován souběžně s výkonem č. 06713, 06715 nebo 06719.
Odbornost 720 – paliativní medicína
Výkon 80056 – ROZHOVOR PALIATRA S PACIENTEM O PLÁNU PŘIMĚŘENÉ PÉČE V KONTEXTU ZÁVAŽNÉHO ŽIVOT OHROŽUJÍCÍHO ONEMOCNĚNÍ.
Výkon je vykazován v kontextu péče o pacienta se závažným život ohrožujícím onemocněním. Zahrnuje komunikaci paliatra s pacientem nebo osobou blízkou anebo osobou určenou pacientem o navrženém individuálním léčebném postupu, jeho alternativách a časovém plánu přiměřené péče.
Body celkem: 544
Výkon 80057 – KONZULTACE PALIATRA MEZIOBOROVÁ.
Konzultace stavu pacienta se závažným život ohrožujícím onemocněním mezi paliatrem a dalšími odborníky v péči či dalšími poskytovateli zdravotních služeb. Výkon probíhá bez přítomnosti pacienta. Výkon slouží ke komunikaci paliatra s dalšími poskytovateli v různých klinických situacích a fázích procesu péče a slouží k zajištění kontinuity péče o pacienta.
Body celkem: 272
Výkon 80070 – ZAVEDENÍ PÉČE V AMBULANCI PALIATIVNÍ MEDICÍNY SESTROU.
Zahájení a zavedení péče paliativního týmu všeobecnou nebo dětskou sestrou se zvláštní odbornou způsobilostí na základě indikace paliatrem v ambulanci nebo ve vlastním sociálním prostředí.
Body celkem: 436
Odbornost 008 – hygiena a epidemiologie
Výkon 8001 – OČKOVÁNÍ AMBULANTNÍM SPECIALISTOU V ODBORNOSTI HYGIENA A EPIDEMIOLOGIE, EPIDEMIOLOGIE, MIMO PRAVIDELNÉ, VČETNĚ OČKOVACÍ LÁTKY, KTERÁ JE HRAZENA Z VEŘEJNÉHO ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ.
Pro případy nepovinného očkování v ordinaci ambulantního specialisty v odbornosti hygiena a epidemiologie, epidemiologie, kdy očkování včetně očkovací látky je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Do výkonu je zahrnuto klinické vyšetření před provedením očkování k vyloučení případné kontraindikace očkování i kontrola zdravotního stavu pacienta po aplikaci očkovací látky.
Body celkem: 272
Odbornost 801 – klinická biochemie
Výkon 81530 – PROSTATICKÝ SPECIFICKÝ ANTIGEN (PSA).
Imunoanalytické stanovení PSA v lidském séru s využitím odpovídajícího detekčního zařízení. Není určeno pro screeningové vyšetření PSA. Nelze kombinovat s výkonem č. 81800.
Body celkem: 332
Výkon 81710 – KVANTITATIVNÍ STANOVENÍ ALFA-1-ANTITRYPSINU VE STOLICI.
Kvantitativní stanovení alfa-1-antitrypsinu ve stolici po extrakci. Test ze stolice, který umožňuje kvantifikovat míru ztrát proteinů trávicím traktem (protein ztrátová enteropatie). Používá se při diferenciální diagnostice protein ztrátové enteropatie.
Body celkem: 632
Výkon 81714 – STANOVENÍ MR-PRO ADRENOMEDULINU (MR-PROADM).
Kvantitativní stanovení MR-proADM v lidské plazmě EDTA. MR-proADM je diagnostický parametr, který lze přesněji porovnávat se standardem péče (například skóre rizika, jako jsou PSI, (q)SOFA, CURB-65, APACHE). Výkon je indikován pro triáž pacientů na urgentních příjmech při definovaných závažných, kritických stavech, predikce pooperačního průběhu například u velkých břišních operací a u onkologických pacientů, tedy především u pacientů se sepsí, závažnou sepsí a septickým šokem. Vyšetření se používá jako vstupní odhad tíže stavu, nikoliv jako sériová monitorace stavu.
Body celkem: 1422
Odbornost 802 – lékařská mikrobiologie
Výkon 82098 – STANOVENÍ PROTILÁTEK PROTI HCV.
Enzymová immunoassay (EIA) pro stanovení anti-HCV protilátek v otevřeném nebo uzavřeném systému včetně využití kombinovaného testu na anti-HCV protilátky a HCV Core antigen. Výkon lze vykázat na každé jedno ředění séra a každou jednu třídu protilátek. Nezapočítány inkubace delší než 30 minut (pro odbornost 222 transfuzní lékařství - jen jako vylučovací screening). Limit na konfirmační vyšetřování v Národní referenční laboratoři může být vyšší.
Body celkem: 359
Výkon 82305 – DETEKCE NUKLEOVÉ KYSELINY PATOGENU VYVOLÁVAJÍCÍHO RESPIRAČNÍ ONEMOCNĚNÍ.
Pod výkon spadá soubor metod využívajících amplifikaci nukleové kyseliny k potvrzení či vyloučení přítomnosti genetické informace patogenu, vyvolávajícího respirační onemocnění, ve vyšetřovaném materiálu. Stanovení je založeno na průkazu přítomnosti genové oblasti nebo genových oblastí zkoumaného genomu patogenu, a to vždy v kombinaci s interní kontrolou detekce. Detekované patogeny, které lze pomocí tohoto výkonu testovat: SARS-CoV-2, RS virus, Influenza typu A a B. Výkon nelze vykazovat s výkony č. 82040 a 82041.
Body celkem: 779
Výkon 82306 – DETEKCE NUKLEOVÉ KYSELINY RESPIRAČNÍCH VIRŮ METODOU MULTIPLEX PCR.
Jedná se o průkaz či vyloučení přítomnosti respiračních virů v minimálním počtu 2 a maximálním počtu 4 různých agens, tj. SARS-CoV-2, Influenza typu A, Influenza typu B, Respirační syncytiální virus – RSV. Detekci je možné provést v otevřeném nebo uzavřeném systému. Indikací pro vyšetření cílových patogenů jsou závažné příznaky respiračního onemocnění, které vyžadují hospitalizaci, nebo přítomnost rizikových faktorů pro těžší průběh respiračního virového onemocnění u vyšetřovaného s příznaky respiračního onemocnění. Výkon nelze vykazovat s výkony č. 82036 a 82040. Výkon je možné vykázat 2krát za den pod odborností 802 pouze v případě vyšetření v otevřeném systému na extenzivní panel respiračních virů (více než 4 agens).
Body celkem: 2225
Odbornost 809 – radiologie a zobrazovací metody
Výkon 89970 – SCREENING ANEURYSMATU ABDOMINÁLNÍ AORTY.
Sonografický screening k odhalení asymptomatických aneuryzmat abdominální (břišní) aorty (AAA) v populaci mužů ve věkové skupině 65 až 67 let. Do programu screeningu aneurysmatu abdominální aorty mohou být zařazeni pouze muži ve věku 65 až 67 let s předpokládanou dobou dožití delší než 1 rok, kteří nejsou v dispenzární péči pro dřívější nález AAA a kteří zároveň nebyli v minulosti akutně nebo elektivně léčeni pro aneurysma abdominální aorty. U pacientů, kteří vstoupili do projektu krátce před dosažením 68. roku věku, může být ultrazvukové vyšetření provedeno i krátce po dosažení 68. roku věku pacienta. Hodnocení stavu břišní aorty je založeno na standardizovaném měření maximálního průměru aorty subrenálně. V rámci screeningu AAA je vyšetření cílené pouze na abdominální aortu, tzn. v rámci vyšetření nejsou vyšetřovány žádné další orgány. Vyšetření by mělo proběhnout nejpozději do 2 měsíců od data vstupu pacienta do programu v ordinaci praktického lékaře. Vyšetření je prováděno v rámci realizace programu screeningu abdominální aorty.
Body celkem: 229
Výkon 89971 – SIGNÁLNÍ VÝKON - ULTRASONOGRAFICKÉ VYŠETŘENÍ AORTY V RÁMCI PROGRAMU SCREENINGU ABDOMINÁLNÍ AORTY - BEZ NÁLEZU ANEURYSMATU.
Signální výkon, který podává informaci o tom, že ultrasonografické vyšetření abdominální aorty prováděné v rámci programu screeningu aneurysmatu abdominální aorty bylo negativní (bez nálezu aneurysmatu), tzn. maximální průměr aorty byl menší než 30 mm. Výkon se vykazuje s výkonem č. 89970. Výkon se nevykazuje s výkony č. 89972, 89973, 89974 nebo 89975.
Výkon 89972 – SIGNÁLNÍ VÝKON - ULTRASONOGRAFICKÉ VYŠETŘENÍ AORTY V RÁMCI PROGRAMU SCREENINGU ABDOMINÁLNÍ AORTY - NÁLEZ ANEURYSMATU O PRŮMĚRU 30-39 MM.
Signální výkon, který podává informaci o tom, že ultrasonografické vyšetření abdominální aorty prováděné v rámci programu screeningu aneurysmatu abdominální aorty vedlo k nálezu aneurysmatu o velikosti 30-39 mm. Výkon se vykazuje s výkonem č. 89970. Výkon se nevykazuje s výkony č. 89971, 89973, 89974 nebo 89975.
Výkon 89973 – SIGNÁLNÍ VÝKON - ULTRASONOGRAFICKÉ VYŠETŘENÍ AORTY V RÁMCI PROGRAMU SCREENINGU ABDOMINÁLNÍ AORTY - NÁLEZ ANEURYSMATU O PRŮMĚRU 40-49 MM.
Signální výkon, který podává informaci o tom, že ultrasonografické vyšetření abdominální aorty prováděné v rámci programu screeningu aneurysmatu abdominální aorty vedlo k nálezu aneurysmatu o velikosti 40-49 mm. Výkon se vykazuje s výkonem č. 89970 . Výkon se nevykazuje s výkony č. 89971, 89972, 89974 nebo 89975.
Výkon 89974 – SIGNÁLNÍ VÝKON - ULTRASONOGRAFICKÉ VYŠETŘENÍ AORTY V RÁMCI PROGRAMU SCREENINGU ABDOMINÁLNÍ AORTY - NÁLEZ ANEURYSMATU O PRŮMĚRU 50-54 MM.
Signální výkon, který podává informaci o tom, že ultrasonografické vyšetření abdominální aorty prováděné v rámci programu screeningu aneurysmatu abdominální aorty vedlo k nálezu aneurysmatu o velikosti 50-54 mm. Výkon se vykazuje s výkonem č. 89970. Výkon se nevykazuje s výkony č. 89971, 89972, 89973 nebo 89975.
Výkon 89975 – SIGNÁLNÍ VÝKON - ULTRASONOGRAFICKÉ VYŠETŘENÍ AORTY V RÁMCI PROGRAMU SCREENINGU ABDOMINÁLNÍ AORTY - NÁLEZ ANEURYSMATU O PRŮMĚRU >=55 MM.
Signální výkon, který podává informaci o tom, že ultrasonografické vyšetření abdominální aorty prováděné v rámci programu screeningu aneurysmatu abdominální aorty vedlo k nálezu aneurysmatu o velikosti větší nebo rovno 55 mm. Výkon se vykazuje s výkonem č. 89970. Výkon se nevykazuje s výkony č.89971, 89972, 89973 nebo 89974.
Odbornost 818 – laboratoř hematologická
Výkon 96103 – POUŽITÍ DOAC STOP TABLETY PŘI ELIMINACI VLIVU ANTIKOAGULAČNÍ LÉČBY.
Přímé inhibitory koagulace (DOAC), například dabigatran (Pradaxa), rivaroxaban (Xarelto), apixaban (Eliquis) a edoxaban (Lixiana), ovlivňují většinu koagulačních testů, které mohou zkreslit závěrečné hodnocení stavu pacienta. Použitím DOAC stop tablet můžeme odlišit trombofilní onemocnění skutečného původu od falešné pozitivity způsobené vlivem léků v době, kdy vysazení léčby není možné. Toto vyšetření indikuje lékař. Jedná se o rychlou in vitro metodu, při které získáme plazmu bez přímého inhibitoru koagulace, kterou pak dále využíváme pro speciální koagulační stanovení. Jedná se o tato stanovení: Lupus antikoagulant, vyšetření aktivity proteinu S a proteinu C, vyšetření APC rezistence, vyšetření aktivity antitrombinu, stanovení hladin faktoru VIII (FVIII), stanovení faktorů tzv. vnitřní cesty - FIX, FXI, FXII, stanovení faktorů tzv. vnější cesty - FII, FV, FVII, FX a aktivity faktoru XIII.
Body celkem: 221
Výkon 96902 – INTERPRETACE VÝSLEDKU VYŠETŘENÍ PRŮTOKOVÉ CYTOMETRIE V OBORU HEMATOLOGIE.
Závěrečné zhodnocení vyšetření metodou průtokové cytometrie provedeného na žádost ošetřujícího lékaře. Nedílnou součástí je písemný závěr s uvedením diagnózy, návrhu doplňujících vyšetření podle nálezu a dalších dodatečných údajů. Výkon navazuje na soubor výkonů č. 91439 nutných ke stanovení diagnózy a vykazuje se jednou pro celý tento soubor.
Body celkem: 272
Odbornost 902 – fyzioterapeut
Výkon 21041 – REHABILITACE VE VIRTUÁLNÍ REALITĚ VE SPECIALIZOVANÉM CENTRU.
Rehabilitace ve virtuální realitě je indikována pouze lékařem odbornosti 209 a 201 pacientům po prodělání závažné cévní mozkové příhody (CC = 3-4) pro zlepšení stability a chůze, rovnováhy a snížení rizika pádů; poruchy hrubé a jemné motoriky, hybnosti, posturálních a lokomočních funkcí; zlepšení kognitivních funkcí, nácviku samostatnosti a soběstačnosti pacienta; omezení aktivit běžného života. Výkon lze vykázat u poskytovatelů zdravotních služeb, jimž byl udělen statut centra vysoce specializované cerebrovaskulární péče nebo centra vysoce specializované péče o pacienty s iktem.
Body celkem: 317
Odbornost 910 – psychoterapie
Výkon 35530 – PSYCHOTERAPEUTICKÉ VYŠETŘENÍ.
Účelem je posouzení aktuálního psychického stavu pacienta s cílem indikovat adekvátní stupeň psychoterapeutické péče ve způsobu a formě vhodné pro daný typ obtíží a jejich složitost nebo vyhodnotit dosavadní péči s cílem určit další postup. Výkon lze použít k indikaci psychoterapeutické péče maximálně 3 měsíce. Nelze v jednom dni vykazovat s dalšími výkony odborností 910, 305 (s výjimkou výkonu č. 35117), 306, 308, 309, 901 a 931.
Body celkem: 544
Výkon 35531 – PSYCHOTERAPEUTICKÁ KONZULTACE INDIVIDUÁLNÍ.
Psychoterapeutická konzultace některým z obecně uznaných psychoterapeutických postupů prováděná na základě indikace psychoterapeutem. Výkon lze indikovat maximálně na 3 měsíce s možností opakování. Nelze v jednom dni vykazovat s dalšími výkony odborností 910, 305 (s výjimkou výkonu č. 35117), 306, 308, 309, 901 a 931.
Body celkem: 291
Výkon 35532 – PSYCHOTERAPEUTICKÁ KONZULTACE SKUPINOVÁ PRO SKUPINU MAX. 8 OSOB.
Skupinová psychoterapeutická konzultace některým z obecně uznaných psychoterapeutických postupů prováděná na základě indikace psychoterapeutem. Výkon se vykazuje na každého pacienta zvlášť. Omezení frekvencí se nevztahuje na poskytovatele lůžkové péče a poskytovatele ambulantní péče vykazující ošetřovací den denního stacionáře (00041 nebo 00042). Ve stacionáři 6/1 den. Výkon lze indikovat maximálně na 3 měsíce s možností opakování. Nelze v jednom dni vykazovat s dalšími výkony odborností 910, 305 (s výjimkou výkonu č. 35117), 306, 308, 309, 901 a 931.
Body celkem: 145
Výkon 35533 – PSYCHOTERAPEUTICKÁ KONZULTACE SKUPINOVÁ PRO SKUPINU 9 OSOB A VÍCE.
Skupinová psychoterapeutická konzultace některým z obecně uznaných psychoterapeutických postupů prováděná na základě indikace psychoterapeutem. Výkon se vykazuje na každého pacienta zvlášť. Omezení frekvencí se nevztahuje na poskytovatele lůžkové péče a poskytovatele ambulantní péče vykazující ošetřovací den denního stacionáře (00041 nebo 00042). Ve stacionáři 2/1 den, 6/1 týden. Výkon lze indikovat maximálně na 3 měsíce s možností opakování. Nelze v jednom dni vykazovat s dalšími výkony odborností 910, 305 (s výjimkou výkonu č. 35117), 306, 308, 309, 901 a 931.
Body celkem: 29
Výkon 35534 – PSYCHOTERAPEUTICKÁ KONZULTACE RODINNÁ.
Psychoterapeutická konzultace v malé skupině členů rodiny některým z obecně uznaných psychoterapeutických postupů prováděná na základě indikace psychoterapeutem. Vykazuje se pouze na jednoho člena rodiny – pacienta. Výkon lze indikovat maximálně na 3 měsíce s možností opakování. Nelze v jednom dni vykazovat s dalšími výkony odborností 910, 305 (s výjimkou výkonu č. 35117), 306, 308, 309, 901 a 931.
Body celkem: 291
Výkon 35535 – PSYCHOSOCIÁLNÍ INTERVENCE INDIVIDUÁLNÍ.
Soubor speciálních postupů a technik dle indikace a terapeutického plánu. Může jít o podpůrnou psychoterapii, činnosti při krizové intervenci, psychickou aktivizaci a aktivizaci kognitivních funkcí, nácvik zvládání hněvu a jeho deeskalace, edukační a podpůrnou práci s pacientem a jeho rodinou, nácvik relaxačních technik a další činnosti v návaznosti na specifickou odbornou přípravu. Jsou prováděny na základě stanoveného terapeutického plánu a pod odborným dohledem psychoterapeuta. Výkon lze indikovat maximálně na 3 měsíce s možností opakování. Nelze v jednom dni vykazovat s dalšími výkony odborností 910, 305 (s výjimkou výkonu č. 35117), 306, 308, 309, 901 a 931.
Body celkem: 291
Výkon 35536 – PSYCHOSOCIÁLNÍ INTERVENCE SKUPINOVÁ.
Skupinové psychosociální intervence mohou zahrnovat použití relaxačních technik a vedení jejich nácviku, techniky a postupy určené k aktivizaci psychických a kognitivních funkcí, trénink komunikačních dovedností, nácvik zvládání hněvu a jeho deeskalaci, metody expoziční terapie, podpůrnou psychoterapii, dále pak činnosti koterapeuta v rámci skupinových aktivit, další činnosti v návaznosti na specifickou odbornou přípravu, například strategie KBT (kognitivně behaviorální terapie). Výše popsané přístupy jsou prováděny skupinově. Jsou prováděny na základě stanoveného terapeutického plánu a pod odborným dohledem psychoterapeuta. Velikost skupiny do 10 osob. Výkon lze indikovat maximálně na 3 měsíce s možností opakování. Nelze v jednom dni vykazovat s dalšími výkony odborností 910, 305 (s výjimkou výkonu č. 35117), 306, 308, 309, 901 a 931.
Body celkem: 58
Odbornost 919 – adiktologie
Výkon 38032 – KRIZOVÁ TELEFONICKÁ KONZULTACE ADIKTOLOGA V PÉČI O PACIENTA.
Telefonický kontakt s pacientem nebo osobami v jeho prostředí v případech změny stavu, potřeby sledování a kontroly zdravotního stavu, porady o poskytované péči v případech, kdy není nutná nebo možná osobní návštěva.
Body celkem: 130
Odbornost 925 – domácí péče
Výkon 06360 – SIGNÁLNÍ VÝKON - ZVÝŠENÁ OŠETŘOVATELSKÁ PÉČE O IMOBILNÍHO PACIENTA NA DOMÁCÍ UMĚLÉ PLICNÍ VENTILACI (DUPV).
Výkon signalizuje pacienta na domácí umělé plicní ventilaci, který vyžaduje
zvýšenou ošetřovatelskou péči. Zvýšenou ošetřovatelskou péči indikuje ošetřující lékař.
Univerzální mezioborové výkony
Výkon 09581 – PÉČE AMBULANTNÍHO SPECIALISTY MIMO BĚŽNOU PRACOVNÍ DOBU.
Výkon se vykazuje u poskytovatele lůžkové péče s klinickým vyšetřením. Výkon se nevykazuje na pracovišti lékařské pohotovostní služby a urgentního příjmu. Výkon lze vykázat v pracovní dny od 16.00 hodin do 7.00 hodin, v sobotu, v neděli a ve svátek. Výkon nelze vykázat s výkonem č. 09563.
Body celkem: 100
Výkon 99896 – (VZP) SIGNÁLNÍ VÝKON PRO IDENTIFIKACI POJIŠTĚNCE LÉČENÉHO LÉČIVÝM PŘÍPRAVKEM KEYTRUDA (ATC SKUPINA L01FF02) V UHR 7.
Výkon 99897 – (VZP) SIGNÁLNÍ VÝKON PRO IDENTIFIKACI POJ. LÉČENÉHO LP IMFINZI (ATC SKUPINA L01FF03) V IND. MONOT. DOSP. PAC. S LOK. POKR., INOP. NEMALOBUN. KARC. PLIC EXPR. PD-L1 NA 1 A VÍCE % NÁDOR. B., U KT. NEDOŠLO K PROGR. ONEM. PO KONKOM. CH-R. LÉČBĚ NA B. PLATINY.
Výkon 99898 – (VZP) SIGNÁLNÍ VÝKON PRO IDENTIFIKACI POJ. LÉČENÉHO LP IMFINZI (ATC SKUPINA L01FF03) V IND. LÉČBA DOSP. PAC. V PRVNÍ LINII S MALOBUN. KARCINOMEM PLIC V POKROČ. STÁDIU V KOMBINACI S ETOPOZIDEM A PLATINOU.
Výkon 99899 – (VZP) SIGNÁLNÍ VÝKON PRO IDENTIFIKACI POJIŠTĚNCE LÉČENÉHO LÉČIVÝM PŘÍPRAVKEM IMFINZI (ATC SKUPINA L01FF03) V REŽIMU §16 ZÁKONA Č. 48/1997 SB., O VEŘEJNÉM ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ.
253 253 900
253 253 707
253 253 901
253 253 900
(po-pá 9 až 16h)
Víme, jak vám ušetřit čas a peníze
Témata v článku