Víme, jak vám ušetřit čas a peníze

Průvodce akreditací lékaře-školitele

Témata v článku

V současné době čelíme trendu, kdy zdravotnická zařízení projevují zájem o zaměstnání mladých lékařů, kteří nedávno ukončili studium lékařské fakulty nebo disponují základním kmenem. Avšak tito lékaři často odmítají pracovat v zařízeních, kde jim nebude uznána jejich odborné praxe. Aby byla odborná praxe ve vašim zdravotnickém zařízení uznána pro účely specializačního vzdělávání je nutné, aby zdravotnické zařízení získalo akreditaci od Ministerstva zdravotnictví. Získáním této akreditace má ordinace také vyšší šanci nalézt nástupce, což může být klíčové pro kontinuitu poskytované péče.

  • Finanční výhody akreditace

    Akreditace není jen předpoklad pro uznání odborné praxe v rámci vašeho zařízení, přináší také finanční přínosy skrze zvýšené kapitační platby od zdravotních pojišťoven. Pokud na Vašem pracovišti probíhá specializační vzdělávání, zvýší VZP kapitační platbu o 3 Kč. U průměrné praxe to znamená dalších 111 tis. Kč za rok navíc. U PLDD dojde ke zvýšení dokonce o 8 Kč.

    Akreditace je také nezbytným, avšak nikoli postačujícím předpokladem pro podání žádosti o dotaci na Rezidenční místo. Příklady výše dotace na rezidenční místo (program č. 2) pro ordinace:

    VPL: dotace na rezidenční místa 2024 – 1.800.000 Kč, délka programu 3 roky

    Pediatrie: dotace na rezidenční místa 2024 – 3.078.000 Kč, délka programu 4,5 let.

    Tip: pokud byste rádi zaměstnali v rámci rezidenčního místa lékaře s hotovým základním kmenem, i v tomto případě je potřeba mít platnou akreditaci jak na základní kmen, tak i pro vlastní specializovaný výcvik.

    A to z jednoho důvodu – dotační program č. 2 je určen na celé specializační vzdělávání a žadatel by tak měl splňovat tuto základní podmínku. V případě, že zdravotnické zařízení uspěje s žádostí o dotaci, mělo by vyhlásit výběrové řízení, do kterého se mohou přihlásit jak lékaři s odbornou způsobilosti, tak i lékaři se základním kmenem.

    Podání žádosti

    Je třeba mít na paměti, že získání akreditace je procesem, který vyžaduje pečlivou přípravu a plánování zvláště vzhledem k časové a administrativní náročnosti úkonů a požadavkům ze strany Ministerstva zdravotnictví.

    Před podáním žádosti o akreditaci je nezbytné zkontrolovat, zda jsou splněny požadavky pro udělení akreditace pro základní kmen a specializovaný výcvik, které se mohou lišit v závislosti na vyhláškách a vzdělávacích programech v jednotlivých oborech.

    Žádost o akreditaci musí vždy podat držitel oprávnění k poskytování zdravotních služeb. V případě, že se jedná o fyzickou osobu, je to lékař provozující praxi, zatímco u právnických osob je to společnost poskytující zdravotní služby. Pokud plánujete v budoucnu převod své lékařské praxe z fyzické osoby na právnickou, je vhodné nejprve transformovat lékařskou praxi na společnost s ručením omezeným (s.r.o.) a teprve poté žádat o akreditaci. Pokud totiž požádáte o akreditaci jako fyzická osoba a následně převedete praxi na právnickou osobu, není možné v tomto případě převést akreditaci (a vázanou na ní dotaci), zkrátka byste o akreditaci lékaře-školitele přišli.

    Kritéria hodnocení

    Při posuzování žádosti o akreditaci školitele se hodnotí osoba samotného školitele, tj. lékaře se specializovanou kvalifikací a minimální požadovanou praxí v daném oboru, obvykle 3 roky, ale také personální a technické vybavení pracoviště a další specifické požadavky daného oboru. 

    Například pro praktické lékaře je důležitý počet registrovaných pacientů, úvazek školitele nebo počet návštěv za rok.

    Kroky při podání žádosti

    O akreditaci je nutné žádat zvlášť pro vzdělávání v základním kmeni a zvlášť pro vlastní specializovaný výcvik v příslušném oboru.

    Žadatel vyplní na webu interaktivní formulář na adrese akrform.mzcr.cz/zadost.

    K žádosti je třeba přiložit:

    • Rozhodnutí o udělení oprávnění poskytování zdravotních služeb.
    • Doklady o odborné způsobilosti školitele a jeho životopis. 
    • Předběžný vzdělávací plán školence. 
    • Smlouvu s akreditovaným pracovištěm – je třeba mít smlouvy na zajištění praxe mimo ambulantní zařízení v hlavních oborech.
    • Dotazník – ten se vyplňuje za každé jednotlivé pracoviště jako doložení personálního a věcného vybavení.
    • Výpis z OR + zřizovací listinu (jen pro právnické osoby).

    Vytištěnou žádost se všemi přílohami, kolkem a přiloženou elektronickou formou na CD nebo flash disku pošlete jako doporučený dopis na adresu Ministerstva zdravotnictví:

    Ministerstvo zdravotnictví ČR

    odbor vědy a lékařských povolání

    Palackého náměstí 4

    128 01 Praha 2

    Více o získání akreditaci v našem webináře "Jak získat akreditaci lékaře-školitele".

    Přejít na webinář

    Základy vzdělávacího procesu

    Vzdělávací proces je pevně ukotven v rámci stávajících legislativních a právních požadavků, které definují nejen strukturu a obsah vzdělávání, ale i právní vztahy mezi všemi zúčastněnými stranami. V souladu s těmito předpisy, školenec, tedy mladý lékař, může nastoupit do akreditovaného zdravotnického zařízení buď jako zaměstnanec, což zahrnuje plnou pracovněprávní integraci, nebo formou externího spolupracovníka, což obvykle vyžaduje uzavření specifické smlouvy o zajištění odborné praxe.

    Proces specializačního vzdělávání představuje pro akreditované zdravotnické zařízení zátěž jak organizační, tak i finanční. Jedná se nejen o alokaci zdrojů, času a personálu, ale také zahrnuje dodržování přísných kvalitativních standardů. Je třeba, aby akreditované zdravotnické zařízení mělo k dispozici kvalifikovaný vzdělávací personál, odpovídající technické vybavení a schopnost zajistit školencům dostatečný rozsah praktických zkušeností.

    Zařízení, která se zapojují do procesu specializačního vzdělávání, tak přispívají nejen ke zvýšení kvality zdravotní péče, ale také k budování další generace lékařských profesionálů. Přestože vzdělání mladých lékařů přináší řadu výzev, je nutné jej vnímat v kontextu dlouhodobého přínosu pro zdravotnické zařízení i pro celý zdravotnický systém.

    Dotace na specializační vzdělávání lékařů

    Pro praktické lékaře, kteří zvažují možnost přípravy svého nástupce v privátní praxi, je atraktivní možnost využití také dotace na specializační vzdělávání, zejména pokud se nástupce v této praxi připravuje pod vedením školitele, který je s ním spřízněn rodinnými vazbami. 

    Dotace na specializační vzdělávání lékařů má pokrýt náklady na mzdu školence a školitele, vzdělávací aktivity (školení, stáže), další potřebné výdaje (například ochranné pomůcky, pracovní oděv, apod.). Ministerstvo zdravotnictví ČR vypisuje dotace na rezidenční místa každoročně na začátku roku. 

    Žádosti o dotaci na celé specializační vzdělávání se podávaly do 15.3.2023. O dotaci v programu č. 1 (pouze na základní kmen) lze žádat průběžně během celého roku.

    Zajištění hladkého průběhu akreditace

    Získání akreditace a účast v dotačních programech přináší nesporné výhody pro rozvoj vaší lékařské praxe, ať už z hlediska vyšší budoucí prodejní ceny praxe, přípravy nástupce, tak i finančního ohodnocení. Víme, že celý proces může působit komplikovaně a můžete mít obavy z této administrativní zátěže a nejistoty.

    Nechte naše odborníky, aby vám pomohli překonat tyto překážky. S naším zkušeným týmem (nejen v oblasti akreditace) můžete mít jistotu, že budete mít veškerou podporu potřebnou k úspěšnému získání akreditace a finančních prostředků z dotačních programů.

    Naší prací je:

    • Dle podmínek Ministerstva zdravotnictví zjistit, zda lze v požadované odbornosti a na konkrétním pracovišti akreditaci získat.
    • Shromáždění veškerých potřebných dokumentů.
    • Zajištění smlouvy s akreditovaným pracovištěm vyššího typu, kde bude rovněž vzdělávání probíhat.
    • Podání žádosti na MZ.
Mgr. Uljana Matuševská
Autor článku

Specializuji se na akreditace a zpracování dotací na rezidenční místa. Snažím se klientům dodávat full-servis a perfektní zákaznickou podporu.

Čtěte také